درنقد تجارت بی اخلاقی نتورک مارکتینگ

انتشار: دوشنبه, ۳ آبان ۱۳۹۵ / ساعت ۰۰:۰۱:۵۴ |
کد خبر: 29211 |
۲ دیدگاه

درعکسهایشان برای موفقت مشتهایی گره کرده دارند و خودشان بی خبرند که گره ای براقتصاد این روزهای کشورمان هستند.ازکسانی صحبت میکنم که سودای وعده ها وتوجیهاتشان از دیوار منطق هرکسی می خواهد بالا برود.افرادی که ماشین بوگاتی وپنت هاوسهای خیابان فرشته برایشان هدفی کوتاه مدت است. افرادی که با تاکسی می روند جلسات وبعضا موفقهایشان […]

درعکسهایشان برای موفقت مشتهایی گره کرده دارند و خودشان بی خبرند که گره ای براقتصاد این روزهای کشورمان هستند.ازکسانی صحبت میکنم که سودای وعده ها وتوجیهاتشان از دیوار منطق هرکسی می خواهد بالا برود.افرادی که ماشین بوگاتی وپنت هاوسهای خیابان فرشته برایشان هدفی کوتاه مدت است. افرادی که با تاکسی می روند جلسات وبعضا موفقهایشان ماشین دربست می گیرند. اما همه شان کسی را میشناسند که بوگاتی و لکسوس دارد و در پنت هاوس خانه اش برایشان آرزوی موفقیت می کند وسنگ بنای حضورشان در این تجارت میلیاردی بزرگ را گذاشته است .افرادی طبق وعدهای لیدر شان بزودی دست همکاری به بیل گیتس می دهند چونکه تجارتشان این پتانسیل رادارد وخودشان هم میخواهند به این درجه برسند.

اینهارا خودشان هم نمی دانستند بلکه روی یک کاغذ آچهار و با خودکار های رنگی در یک پارک یا مهمانی خانوادگی وشاید هم درسلف سرویس دانشگاه برایشان توضیح داده اند.

نتورکرها را می گویم؛ بازاریابانی که دیر یازود با مشتی از توجیهات وادله هایی که بصورت طوطی وار حفظ کرده اندوسبدی از محصولاتی که علاوه برکیفیتشان میتوانند اثرات فضایی برای بدن دارد مانند جوانسازی سریع محصولات سلامتیشان و…به سراغتان می آیند.

همان ها که زیر نظر لیدری که برخلاف وعده هایش پراید سوار می شود اما خودش گفته  به زودی اکانتش به سطح خرید ۲۰۶ صندوق دار می رسدوبه اصطلاح درمسیر رشد قرار دارد.

همان لیدری که برای هزاران سوال منطقی زیرمجموعه اش جوابی جز فریاد و سرزنش ندارد که شما تنبلین و ذهنتان با ما هماهنگ نیست و درآخر به استناد همین سوالاتشان عدم موفقیتشان را ماحصل بی اعتمادی به نتورک و عدم ایمان به تلقینات ذهنی مداوم می داند.

همان لیدری که یادشان داده در توجیه تمام سوالات فقط و فقط بگویند که ما مجوز از وزارت صنعت معدن وتجارت داریم.

یا اینکه ما شبیه گلدکوئست نیستیم ما محصول داریم؛ واتفاقا محصولاتمان کیفیت دارد و بعضا تولید داخل هستند کمک میکنند به اقتصاد مملکت.

ما هرمی نیستیم چونکه در هرمی ها هر کسی می تواند ۲نفر را وارد کند اما دراین نتورک شما می توانید به تعدادی نامحدود زیر مجموعه بگیرید.

 ما در سایتمان نماد تجارت الکترونیکی داریم واین نماد نشان میدهد که ما قانونی هستیم.

یادر جواب برخی سوالات دینی مبنی برحلال و حرام بودن این نوع کسب وکار شمارا ارجاع میدهند به جواب فلان مرجع تقلید که ببین ما این سوال را پرسیدیم وجواب داده اند که این تجارت بلا مانع است. اما شگردشان دراین جوابها ایناست لیدرها و بزرگانشان سوالات هدفمندی پرسیده اند واگر جواب مراجع را به دقت بخوانید متوجه می شوید که نوشته اند مطابق توضیحات ذکر شده در سوال تجارت فوق بلا مانع است و اما درعمل نتورک بسیار تفاوت دارد با سوالی که نشان شما می دهند.

باید توجه داشت که مشکل نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای اصلا نبود محصول یا کیفیت آن،دیدگاه مرجع تقلید ومجوزوزارت صنعت معدن تجارت و یا حتی نماد تجارت الکترونیک نیست. مشکل ماهیت هرمی بودن آن است در توضیح هرمی بودن میتوان به این نکته بسیار ساده والبته مهم اشاره کرد:

” هرگاه درتجارتی سود شما در گرو آوردن زیر مجموعه بیشتر وفروشنده بیشتر باشد نه فروش محصول  بیشتر شما گرفتار شبکه هرمی شده اید وتجارت شما نوعی از تجارت هرمی است.”

مشکل بازاریابی شبکه ای ضرر حتمی افراد پایین هرم می باشد وسود بیزحمت سرشاخه ها حالا بگذریم که شرکتهای نتورکی با کلمات بازی میکنند وبرای توجیه هرمی نبودنشان از تیم و خانواده وارتش به جای شاخه وشبکه و…که جز ادبیات هرمی هاست استفاده می کنند.

دیگر مشکلات نتورک مارکتینگ به شرح ذیل می باشد:

اولین مشکل شرکتهای نتورکی موجود نه مجوز است ونه محصول بلکه با یک حساب سرانگشتی متوجه می شوید که برای مثال یک محصول ۵۰هزار تومانی حاشیه سود بالایی گاها نزدیک به ۷۰ درصد قیمت محصول سود  درنظر گرفته شده که این درصد را می توان از پورسانت تعلق گرفته افراد شبکه محاسبه کرد.حاشیه سود بسیار بالا یعنی خسارت محض برای خریدار و مشتری نهایی.

علاوه براین بسیار از اجناس عرضه شده خارج از قیمت معمول هستند وحجم بسیاری از اینها از طریق قاچاق وارد کشور شده اند بعضا در لابلای محصولات مصرفی روزانه فروخته می شوند تا حساسیت کمتری ایجاد کنند.این موضوعات نشان از مضر بودن حضور نتورک در کشور است که فقط بخش ازآن دراین نوشتار ذکر شده است.

مشکل دوم؛قول موفقیت زود هنگام درهیچ فعالیت اقتصادی عقلایی نیست یعنی درواقع غیر ممکن است که شما در تجارتی با هر حجم سرمایه گذاری به رقم سودهای وعده داده شده دراین تجارت به صورت حلال وسالم دست پیدا کنید.آنهم با وضعیت کنونی اقتصاد کشور!!!

مشکل سوم؛فقط در باندهای قاچاق انسان و … می توان نگاه ابزاری به تعداد نفر انسان داشت وعلاوه براین باندها در نتورک امروز هم اینگونه نگاه ها به وفور دیده می شود. صرف نظر از توجیهاتشان و بازهم بازی باکلماتشان نتورکها ولیدرها به راحتی برچسب بی عرضگی بی لیاقتی و… به افرادی که وارد این تجارت نمی شوند می زنند .ارزش هر شاخه به تعداد آن است که بعدا این تعداد فروش بالایی می زنند.اینها همه دلایلی بر نگاه ابزاری به انسانهاست.وغیر اخلاقی بودن نتورک می باشد.

مشکل چهارم؛نتورکرها تحت نظر لیدرهایشان با افرادی که وارد مجموعه نمی شوند وبرای وارد نشدنشان هم دلیل منطقی دارند قطع رابطه می کنند وچه بسا این افراد اعضا ی خانواده ویا دوستان نزدیک وچندین ساله آنها هستند.که این اتفاق از منظر اخلاق و احکام اسلامی بسیار مذمون شده است و فقط در نگاه ابزاری به انسان توجیه می شود.

مشکل پنجم؛نتورکرها بسیار تحت تاثیر جو وتلیقن های موجود درجلساتشان هستند .چه بسا اگر کسی ازین جلسات فاصله بگیرد رفته رفته ماهیت سراب گونه وعده های اقتصادی وسودهای کلان کم رنگ شده وهیچ توجیه درونی برای دوباره شکل گرفتنشان نیست مگر به لطف تلقینها وفریاد ها وجوهای ساختگی در جلسات لیدرها.

                                                                                                                                              سید رشید شاهچراغ

                                                                                                                                      دانشجوی کارآفرینی دانشگاه تهران

دو دیدگاه

  1. -2 Vote -1 Vote +1امیر
    گفت:

    عالی بود

  2. Vote -1 Vote +1ناشناس
    گفت:

    جناب اقای شاه چراغ اینها خیانت است با افکار پوچ خود کاخ رویاها را در ذهن جوانان حک نموده و با استفاده از علم روانشناسی و هیپنوتیزم انها را از خانواده و جامعه رانده و هیچکس نیست که پاسخگو باشد و ……………. هم بلد نیست در این باره وارد شود و دست روباه سفتان وابسته به نور چشمیها را افشا نماید و وقتی که کار از کار گذشت عده ای سر خورده و طلبکار و معتاد تحویل جامعه میدهند البته فکر میکنم که بعضی از مسئولین بدشان نیاید چون با این کار متقاضی اشتغال کم میشود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین خبر ها
دامغان استور
تبلیغات سایت خبری دامغان نیوز
http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg
آمار سایت