کمپین حمایت از تاریخانه ، مشق اخلاق و عقلانیت

انتشار: یکشنبه, ۴ مهر ۱۳۹۵ / ساعت ۱۰:۰۳:۲۷ |
کد خبر: 29034 |
بدون دیدگاه

   از ویژگی های جامعه پویا و فعال ، حضور فعالانه و مشارکت مردم در فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی در امور مختلف است. نقش آفرینی افراد در قالب سازمانهای مردم نهاد و گروههای فعال فرهنگی و اجتماعی و پذیرش این رفتارها از سوی حکومت ها ، علاوه  بر افزایش تعلقات مردمی به سیستم […]

 

 از ویژگی های جامعه پویا و فعال ، حضور فعالانه و مشارکت مردم در فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی در امور مختلف است. نقش آفرینی افراد در قالب سازمانهای مردم نهاد و گروههای فعال فرهنگی و اجتماعی و پذیرش این رفتارها از سوی حکومت ها ، علاوه  بر افزایش تعلقات مردمی به سیستم حکومتی می تواند به گسترش مسئولیت پذیری مردم نیز منجر شود. در این مسیر افراد جامعه از بی تفاوتی و انفعال خارج شده و موثر بودن بر سرنوشت خویش را، تجربه می کنند.آنچه که در این فعالیت اتفاق می افتد حمایت و نظارت بر اموری است که متوجه زندگی مردم است و طبعا وجود جریان اجتماعی حامی یک برنامه دولتی ، روند کسب نتیجه را تسریع و تسهیل می کند و از طرفی این قبیل تشکل ها و گروهها ، در نظارت بر امور نیز نقش آفرینی می کنند که این روند ، هم مبنای مذهبی داشته و « امر به معروف و نهی از منکر» را تداعی می کند و هم از لوازم توسعه سیاسی در جوامع امروزی شناخته می شود. وجود این رابطه حمایتی و نظارتی و به تبع آن ، تقویت مسئولیت پذیری و مشارکت فعالانه مردم در امور ، سرمایه اجتماعی محسوب می شود که می تواند در بقا و پویایی نظام سیاسی و اجتماعی مفید و موثر واقع شود. این مشارکت ، در دوره های مختلف، به شیوه های گوناگون بروز و ظهور داشته است. فضای مجازی در دنیای امروز ، یکی از فرصت ها و لوازم مطلوب برای افراد و گروهها و تشکلهاست که علاوه بر سرعت ، سهولت در کار را نیز به همراه داشته و می توان از این قابلیت برای مشارکت در امور فرهنگی و اجتماعی استفاده نمود. کمپین « مسجد تاریخانه دامغان را دریابیم» حرکتی فرهنگی و مدنی خلق شده در این فضاست و تلاش دارد از این امکان روز ، برای هدفی ارزشمند استفاده نماید.

 

کمپین چرا و چگونه شکل گرفت؟

مسجد تاریخانه دامغان به عنوان دومین و به روایت هایی اولین مسجد در ایران شناخته می شود که در نوع خود بنایی کم نظیر و ارزشمند است. این بنای فاخر در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ثبت گردید. این مجموعه که خود، گواهی بر قدمت دامغان بوده و در زمره نفایس ملی نیز می باشد ، به حد مطلوب مورد حفاظت و صیانت قرار نگرفته و نگرانی دوستداران میراث فرهنگی نسبت به این موضوع ، موجب شد در آستانه عید سعید فطر (۱۵ تیرماه ۹۵)، در فضای مجازی (تلگرام) حرکتی فرهنگی آغاز شود تا زمینه توجه بیشتر مردم و مسئولین به این یادگار پیشینیان فراهم گردد. پیوستن حدود ۱۲۰۰ نفر به این پویش مردمی در کمتر از بیست روز نشان دهنده اهمیت این هدف و میزان علاقه مندی مردم به آن است.

کمپین چه می گوید؟

این پویش مردمی ، بعد از تعیین هدف که همان توجه به حفاظت و صیانت از تاریخانه است ، اقدام به تدوین و ارائه مرامنامه ای نمود تا اعضای آن، از هدف و مشی این کمپین مطلع گردند. اخلاق و عقلانیت ، دو عنصر اصلی و اساسی در کمپین تعریف شد و تلاش گردید مضامین آن در مرامنامه درج و در طول فعالیت کمپین ، رعایت آن مورد دقت و توجه قرار گیرد. مرامنامه ای که بعد از ورود هر عضو ، مطالعه و رعایت آن مورد تقاضا قرار می گیرد به این شرح است:

 • این گروه، صرفا با هدف پیگیری توجه مسئولین در حفظ و مرمت مسجد تاریخانه به عنوان یکی ا ز نمادهای قدمت و تدین مردم دامغان تشکیل شده است.
 • این اقدام ، تمرینی از وفاق و همدلی مردم این دیار است و نمایش مدنیت و هیچ وابستگی سیاسی به جریانهای فکری و سیاسی کشوری و محلی ندارد و حضور چهره های مختلف با دیدگاههای گوناگون سیاسی ،فرصت مغتنمی است تا ظرفیت خود در اهداف مشترک را بشناسیم.
 • مطالب گروه صرفا پیرامون تاریخانه است و از درج مطالب غیرمرتبط خودداری می کنیم.
 • روش پیگیری مطالبات کاملا مدنی و همراه با رعایت ادب و اخلاق اجتماعی و منطبق با موازین قانونی خواهد بود و بار دیگر نجابت مردم این دیار را به نمایش خواهیم گذاشت.
 • این اقدام به منزله نفی زحمت و تلاش مسئولین محترم قبلی و فعلی و بطور خاص مدیر میراث فرهنگی شهرستان نیست بلکه اقدامی حمایتی از مسئولین محلی در مطالبه از مسئولین و نهادهای ذیربط ملی خواهد بود.
 • از حضور همه افراد در هر مقام و جایگاهی استقبال خواهیم کرد و بی شک کمیت و کیفیت این کمپین ، در تحقق اهداف موثر خواهد بود.

با تدوین و اعلام این مرامنامه ، کمپین سعی نمود بر محور اخلاق و عقلانیت ، زمینه وفاق و همدلی را فراهم و به گسترش اعتماد بین مردم و مسئولین کمک نماید و از هر گونه اقدامی که بیانگر تقابل و یا توهین به مسئولین باشد پرهیز نماید.

 

کمپین چگونه عمل می کند؟  

این پویش مردمی روش کار خود و مطالبه گری را به گونه دیگری ترسیم نموده و تلاش دارد این شیوه را تجربه نماید. این مشی در محورهای ذیل خلاصه می شود:

 • اولویت یابی:

مشکلات و نیازهای مردمی در بخش های مختلف، بسیار گسترده بوده و طبعا پرداختن به همه امور و اصرار به رفع همه این مشکلات در بازده زمانی کوتاه مدت، چندان منطقی و معقول نبوده و با توجه به محدودیت های موجود ، می بایست مطالبات در بخش های مختلف اولویت بندی شوند و به تناسب امکانات ، تقاضا مطرح شود. تقدیم لیستی از مشکلات و به تبع آن تاکید بر رفع همه آنها از مسئولین مربوطه ، احتمال رسیدن به نتیجه را به حداقل می رساند فلذا ضرورت دارد در هر بخشی ، اولویت های آن مشخص و ارائه گردد. در بخش میراث فرهنگی شهرستان علیرغم اهمیت همه آثار و بناها و ضرورت توجه به آنان ، مسجد تاریخانه به جهت موقعیت کم نظیر و انحصاری آن در اولویت درخواست این کمپین قرار گرفت.

 • رعایت سلسله مراتب:

این پویش مردمی باور دارد که مسئولین محلی می بایست به عنوان مخاطب اولیه برای رفع مشکلات لحاظ گردند و برای رفع مشکلی درون شهرستانی که قابلیت حل و رفع آن با تدبیر مقامات محلی وجود دارد، ضرورتی به مکاتبه با مسئولین بالادستی نمی باشد و در صورت عدم کسب نتایج مطلوب ، انعکاس موضوع به مقامات بالاتر توجیه دارد فلذا در ابتدا ، این کمپین درخواست خود را به مقامات محلی تقدیم و اقدامات اولیه جهت پیگیری مطالبات کلید خورد و امیدواریم با عزم مسئولین محترم شهرستان ، ضرورتی به انعکاس موضوع به مقامات استانی و ملی نباشد.

 • مطالبه آگاهانه و کارشناسی:

از جمله نقاط ضعفی که در بسیاری از شیوه های مطالبات مشاهده می شود اظهارات غیرکارشناسی و غیرآگاهانه است. عدم اطلاع از ضوابط و قوانین و استفاده از شیوه های مقایسه ای مرسوم ، می تواند مطالبه را به سطحی عوامانه تقلیل دهد. لذا این کمپین تلاش نمود از ابتدا به بهره گیری از توان کارشناسان و اطلاع از ضوابط ، حتی الامکان تقاضای خود را غنی نماید و در خلال کار نیز اقدام به تهیه پاسخ های کارشناسی برای سوالات مطروحه و نظرات عمومی وارد شده در گروه نماید. محورهای مورد تقاضای این کمپین ، به تایید بسیاری از کارشناسان ، بویژه جناب دکتر انیسی مدیر محترم طرح حفاظت و ساماندهی مسجد تاریخانه رسید که خود بیانگر حرکت آگاهانه و کارشناسی این کمپین می باشد.

 • مطالبه آرام، نجیبانه و قانونمند:

از جمله محورهای مورد توجه این کمپین ، پیگیری آرام و نجیبانه مطالبه است. این پویش مردمی سعی نمود فضای مملو از هیجانات و احساسات که می توانست به تندی های غیرقابل توجیه، هنجارشکنانه و غیرقانونی منجر شود را به فضایی بالغانه و آرام و نظام مند تغییر دهد و از هرگونه هیاهو و شلوغ کاری بی نتیجه دوری نماید. به همین منظور شیوه مکاتبه و مطالبه مبتنی بر ادب و نزاکت اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت و تلاش شد این محور، در روح خواسته متبلور گردد و خرسندیم که تقاضای اهالی کمپین ، متمدنانه خوانده شد.

 • قدرشناسی:

این کمپین باور دارد که می بایست از هرگونه حرکت و اقدامی از سوی مسئولین که بستر رسیدن به هدف را فراهم می نماید قدردانی کند. اگر چه تلاش مسئولین در این مسیر در راستای وظایف مسئولیتی است که پذیرفته اند ولی قدرشناسی از این وظیفه شناسی ، نشانی از ماهیت حرکت کمپین برای حمایت از متولیان امر در جهت رسیدن به هدف است. این قدرشناسی بطور رسمی از امام جمعه معزز ، فرماندار محترم و شهردار محبوب شهر بواسطه حمایتشان از این پویش مردمی انجام شده است.

 • تاکید بر صبر و تحمل:

از جمله آفات موجود در مسیر مطالبه گری ، تعجیل مطالبه گران در کار است. باور داریم به جهت مشکلات ناشی از بروکراسی اداری و از طرفی ضرورت هدایت مطالبه در مسیر اداری و قانونی خود ، از تعجیل در کار خودداری نماییم و بر صبوری و تحمل و مدارا تاکید شود و باور داریم که انجام کارهای بزرگ، مستلزم دقت و وقت کافی می باشد و نباید با پافشاری های غیرمنطقی ، امکان کسب نتیجه مطلوب را مخدوش نمود.

 • مثبت اندیشی:

وجود ضعف در بخش از کار یک مدیر به معنی نفی نقاط قوت وی در بخش های دیگر نیست و زیبنده نیست با بدبینی ، ماحصل کار فرد مورد ارزیابی قرار گیرد. بلکه می توان با مثبت اندیشی به قضاوتی منصفانه و مطلوب دست یافت. منفی نگری و دخالت تخاصمات فردی درباره ارزیابی عملکرد مخاطبین کمپین ، به حداقل رسیده و تلاش شده است با رویکردی خوش بینانه ، از بروز ناامنی روانی در حوزه مدیریت پیشگیری کند و زمینه بهره برداری مدیران هوشمند و مدبر از این فضای حمایتی مردمی را فراهم آورد.

 • دوری از فرافکنی:

 همواره تلاش شده است ضعف های درونی به بیرون نسبت داده شود. با شکل گیری فضایی توهمی ، از وجود جریانی بیرونی جهت مانع تراشی در مسیر رشد و توسعه درون شهرستان سخن گفته شود. اگر چه ممکن است افرادی چنین رویه ای داشته باشند ولی به منزله جریانی هدفمند نبوده و این کمپین ، عمده مشکلات این بخش را متوجه درون شهرستان می داند و در نامه ای که تقدیم مسئولین محترم محلی نموده است نیز به این موضوع اشاره داشته و رفع دو بخش از سه بخش مطرح شده در نامه را در گروی تدبیر و هماهنگی مدیران درون شهرستان می داند.

 

– کمپین به چه می اندیشد؟

مهمترین هدف پیش روی کمپین ، حفاظت و مرمت مسجد تاریخانه است . در خلال پیگیری این هدف مهم ، اهداف فرعی نیز وجود دارد که به نظر می رسد در این مدت کوتاه نتایج مطلوبی حاصل شده است. مروری بر رویکرد و رویه کمپین نشان می دهد که این گروه ، توانسته است سرمایه ارزشمند «اعتماد» را کسب نماید و همدلی و وفاق را ایجاد نماید و هدفمندی و نظم در فضای مجازی را تجربه کند و در نهایت به عنوان یک حرکت فرهنگی و مدنی خود را عرضه نماید. تقویت و نهادینه شدن این رویه ، مستلزم پاسخ در خور و شایسته متولیان امر و مسئولین می باشد و بطور حتم درک اهمیت این روش از سوی مسئولین، مهر تاییدی بر رویه های مدنی ،آرام و معقول مطالبه گریست و می تواند به نهادینه شدن آن منجر شود. اگر چه واکنش مسئولین شهرستان به این حرکت نوین، مناسب بوده و آغاز خوبی را تجربه نمودیم امیدواریم با استمرار این همراهی ، نتایج مطلوبی حاصل شود و بزودی شاهد احیا و شکوه «تاریخانه» عزیز باشیم . انشاالله

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین خبر ها
دامغان استور
تبلیغات سایت خبری دامغان نیوز
http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg
آمار سایت