دفاع تمام‌قد پدر علم کویرشناسی از طرح انتقال آب خزر به استان سمنان / لزوم اتحاد مردم استان سمنان برای انتقال آب خزر

انتشار: چهارشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ / ساعت ۲۱:۰۶:۴۰ |
کد خبر: 28010 |
۲ دیدگاه

به گزارش دامغان نیوز،پدر علم کویرشناسی ایران با دفاع از اجرایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان به انتقاد از مخالفان اجرایی شدن این طرح ملی پرداخت. پروفسور پرویز کردوانی با بیان این مطلب اظهار کرد: اجرایی شدن طرح انتقال آب خزر به استان سمنان یکی از معقول‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین پروژه‌های انتقال […]

به گزارش دامغان نیوز،پدر علم کویرشناسی ایران با دفاع از اجرایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان به انتقاد از مخالفان اجرایی شدن این طرح ملی پرداخت.
پروفسور پرویز کردوانی با بیان این مطلب اظهار کرد: اجرایی شدن طرح انتقال آب خزر به استان سمنان یکی از معقول‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین پروژه‌های انتقال آب در ایران است.

وی به خبر طرح انتقال آب خلیج فارس به چندین استان جنوبی کشور اشاره و تصریح کرد: در این طرح که طرح خوبی است، قرار است که آب خلیج‌فارس که از قضا شوری آن چند برابر آب دریای خزر است به ۷۵۰ کیلومتری آن انتقال داده شود و این در حالی است که فاصله بین مازندران تا استان سمنان به ۱۵۰ کیلومتر هم نمی‌رسد.

این کارشناس برجسته امور آب با بیان اینکه طرح انتقال آب خلیج فارس قرار است برای نجات چندین کارخانه بزرگ نظیر گل‌گهر، مس رفسنجان و یا کارخانه‌هایی در کرمان، سیرجان، اردکان، یزد و … اجرایی شود، گفت: این کارخانه‌ها میلیاردها دلار هزینه کردند و اگر آب مورد نیاز آنها تامین نشود ،سرمایه‌هایی به این بزرگی باید تعطیل شوند.

کردوانی با انتقاد از برخی‌ها که انتقال آب دریای خزر ر بخش کشاورزی را مطرح می‌کنند، افزود: آب دریای خزر قرار است برای آب شرب و بخش صنعت به استان سمنان منتقل شود. در بخش کشاورزی باید به فکر استفاده از گلخانه‌های هیدروپنیک یا کشت آبی بود،

این استاد برجسته دانشگاه با بیان اینکه برخی افراد از مازندران با من تماس گرفته و از من خواسته بودند که در مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزربه استان سمنان موضع بگیرم، توضیح داد: من به آنها نیز گفتم که این طرح ، پروژه خوبی است همچنانکه طرح انتقال آب خلیج‌فارس به ۷۵۰ کیلومتری آن طرحی، شدنی و خوب است آن‌وقت برخی‌ها می‌گویند انتقال آب خزر به ۱۵۰ کیلومتری آن و استان سمنان که در همسایگی مازندران است توجیه‌پذیر نیست! که این نظر بی اساس و غیر کارشناسی است و انتقال آب دریای خزر به استان سمنان معقول و درست است.

پاسخ کردوانی به برخی نظرات غیرکارشناسی و زیست‌محیطی

وی با بیان اینکه من اجرای این پروژه را نه‌تنها معقول که لازم می‌دانم، افزود: نباید این بحث انتقال آب به تعصبات منطقه‌ای پیوند بخورد این یک طرح فرامنطقه‌ای و ملی است.

کردوانی در پاسخ به پرسشی در خصوص طرح مشکلات زیست‌محیطی از سوی برخی کارشناسان درباره اجرای این طرح بزرگ ملی به ایسنا گفت: برخی کارشناسان محیط‌زیست به اشتباه گفتند که برداشت آب از دریای خزر به شورشدن این دریا می‌انجامد که برداشت غلطی است چرا که ۸۰ درصد آبی که به خزر می ریزد آب شیرین است و این بحث که شوری آب و غلظت نمک تحت تاثیر این طرح به مرگ ماهی‌ها می‌انجامد به هیچ‌وجه درست نیست.

شوری آب خزر یک‌سوم شوری آب خلیج‌فارس است،

این چهره ماندگار کشورمان با بیان اینکه شوری آب خزر یک‌سوم شوری آب خلیج‌فارس است، خاطرنشان کرد: شوری آب خزر آنقدر کم است که با استفاده از روش “کشت گیاهی” می‌توان آب آن را تا حدودی شیرین و از آن برای کشاورزی هم استفاده کرد. و یا با استفاده از روش‌های بیولوژیک کار شیرین‌سازی را انجام داد همچنانکه کشت برخی محصولات نظیر یونجه سبب می‌شود که شوری آب گرفته شود.

وی یادآور شد: چندی پیش در رسانه‌ها آمده بود که نمک ناشی از شیرین‌سازی آب و اجرای طرح انتقال را خشک کرده و آن را دفن می‌کنند.

وی با اشاره به مزایای نمک دریا گفت: این نمک ارزش بالایی دارد و نباید دفن شود، از قضا نمک دریا از بهترین نمک‌ها است و با توجه به میزان بالای ید در آن، فوائد زیادی داشته و باید مورد استفاده قرار گیرد.

کردوانی به تجربیات خود در خارج کشور اشاره کرد و افزود: سال‌ها پیش در کشور هلند از همین آب شور، آجرهایی ساخته‌بودند که از محکمترین آجرهای دنیا است و به علت مقاومت بالای آن عمدتا در سقف گنبدها و … که نیازمند مقاومت بالا است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محیط‌زیست لج‌بازی‌ها را کنار بگذارد و مجوز انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را صادر کنند

پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه محیط‌زیست باید لج‌بازی‌ها را کنار بگذارد، تصریح کرد: طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مشکل جدی زیست‌محیطی به‌دنبال ندارد.

دو دیدگاه

 1. +3 Vote -1 Vote +1محمد
  گفت:

  ما نفهمیدیم خوب یا بالاخره بد

 2. +4 Vote -1 Vote +1ابوفاضل
  گفت:

  با سلام
  انشاا.. این طرح بزودی اجرایی شود تا همگان بهره مند گردند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین خبر ها
دامغان استور
تبلیغات سایت خبری دامغان نیوز
http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg
آمار سایت