مجموعه مقالات دامغان شهری بر فراز آسمان – منصور کوه دامغان

انتشار: یکشنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ / ساعت ۱۱:۳۲:۱۷ |
کد خبر: 14330 |
بدون دیدگاه

منصور کوه دامغان سرزمین ایران در طول تاریخ خود بر اثر هجوم طوایف‏ مختلف هجوم تورانی‏ها، هپتالی‏ها و ترکهای اوران، ترکمانها، عثمانیها، روسها و… دستخوش تغییر و تحولات سیاسی؛اختلال‏ در زندگی؛و قتل و غارت اموال مردم بوده است. زندگی در چنین وضع خشونت‏آمیز و محیط جغرافیایی‏ ناامن شکل و فرم مکان سکونت ایرانیان را تحت […]

منصور کوه دامغان

سرزمین ایران در طول تاریخ خود بر اثر هجوم طوایف‏ مختلف هجوم تورانی‏ها، هپتالی‏ها و ترکهای اوران، ترکمانها، عثمانیها، روسها و… دستخوش تغییر و تحولات سیاسی؛اختلال‏ در زندگی؛و قتل و غارت اموال مردم بوده است. زندگی در چنین وضع خشونت‏آمیز و محیط جغرافیایی‏ ناامن شکل و فرم مکان سکونت ایرانیان را تحت تأثیر خود قرار داده است،بطوریکه مکان سکونت این مردمان می‏بایستی‏ به گونه‏ای طراحی شود که بتواند پناهگاه از شر دشمنان و سرکشان باشد. «به هر گوشه این سرزمین نگاه کنید وجود قلعه‏ها،برج‏ها و باروها،ارگ و قهندز(کهن‏دژ) و خندق،دروازه و…حکایت‏ از این ناامنی در محیط زندگی دارد.
بزرگترین و مستحکمترین قلعه‏های ایران متعلق به فرقه‏ اسماعیلیه است که در بلندیهای رشته کوه البرز بنا شده‏اند. قلعه‏ منصور کوه جزء دژهای کوهستانی است که در زمان اسماعیلیان‏ متعلق به این فرقه بوده. و اين مقاله بطور مبسوط به ویژگیهای‏ تاریخی و معماری این قلعه پرداخته است.از جمله قلعه‏های‏ کوهستانی بسیار باارزش گذشته ایران است.
موقعیت منصور کوه
قلعه منصور کوه جزء قلعه‏های رشته کوه البرز و در فاصله‏ 21 کیلومتری شمال شهر دامغان واقع شده است. در دامنه غربی‏ منصور کوه روستای منصور آباد قرار دارد. فاصله منصور کوه‏ و منصور آباد از جاده آسفالته دامغان-چشمه علی حدود 4 کیلومتر است. در روستای منصور آباد یک خانواده بصورت دائم و حدود 30 خانواده بصورت فصلی(بیشتر در تابستان)زندگی می‏کنند. منصور آباد دارای باغات پر محصول میوه است که از چشمه‏ منصور کوه مشروب می‏شود. بقایای قدیمی روستای منصور آباد در قسمت غربی روستا و در حصار قلعه‏ای کوچک واقع‏ شده است.
در غرب منصور کوه رودخانه چشمه علی قرار گرفته است‏. روستاهای آهوانو و آستانه به همراه باغات پر محصول آن، که‏ در حاشیه رودخانه شکل گرفته مناظر طبیعی بسیار زیبایی را در این منطقه ییلاقی بوجود آورده است. سرچشمه رودخانه‏ (چشمه علی)که تفرجگاه معروف این منطقه است در فاصله‏ 20 کیلومتری شمال منصور کوه واقع شده است. بنا به اظهار اهالی منصور کوه نام حاکم دژ منصور کوه، منصور بوده و این باغات نیز تحت تملک وی بوده است. زمان‏ حکومت منصور در نزد آنها نامشخص است.
نام منصور کوه
در منابع تاریخی منصور کوه با نامهای مختلف منصور کوه:منصور کوره،منصوره کوه، منصور آباد، گردکوه و منصوریه‏ عنوان شده است. نزدیکی دو قلعه منصور کوه و «مهر نگار» (3) باعث شده است که در برخی موارد نام این دو قلعه با هم مورد توجه قرار گیرد.
ابن اسفندیار نام این دو قلعه را مهرین و منصوره کوه ضبط کرده است و میر ظهیر الدین مرعشی آن دو را به نام مهره بن و منصوره کوه خوانده است.در تاریخ طبرستان ابن اسفندیار نام قلعه دوم منصوره کوه بدون شک اشتباه نساخ است وراء «کوره» زائد است و در تاریخ طبرستان و رویان و مازندران‏ میر ظهیر الدین«مهره بن» نیز صحیح به نظر نمی‏رسد و احتمال‏ می‏رود همان کلمه «مهرین» به دست نساخ به این شکل درآمده‏ است.امروز«مهرین»را مهرنگار و«منصوره کوه»به همان نام‏ قدیم خود معروف و مشهور است.  «یکی از قلاع مستحکم دامغان منصورآباد بوده است. در برخی منابع نام منصور کوه به اشتباه گردکوه و یا دژ گنبدان آمده‏ است.«گردکوه که آنرا گنبدان دژ گفته‏اند سه فرسنگ به دامغان است‏، پیرامون آن منصورآباد است و زراعات و محصولات‏ بسیار دارد.
در سه فرسنگی دامغان و مجاور منصورآباد، گردکوه واقع‏ نشده است و زراعت و محصولات هم ندارد.موقعیت اشاره‏ شده مربوط به منصور کوه است. در متن دیگر نیز نام منصور کوه به اشتباه گردکوه آمده است: از طرف هلاکوخان به ملوک رستمدار و مازندران دستور داده شده که به محاصره قلعه گردکوه اقدام کنند(664 هجری‏ قمری). شمس الملوک اردشیر باوند ملک مازندران بوده و استاندارشهر آگیم گاوباره حاکم و فرمانروای رویان و به اتفاق‏ یکدیگر به محاصره قلعه گردکوه رفتند و آن قلعه در دامغان در دهی که به منصور آباد اشتهار دارد می‏باشد.
موقعیت منصورکوه
یکی از راههای قدیمی و معمور استرآباد راهی است که‏ از دامغان به آستانه و چشمه علی و کلاته و چهارده می‏رود و از آنجا به خط مستقیم به استرآباد می‏رسد. از دامغان به‏ طرف شمال جلگه‏ای است که کم‏کم سر بالا می‏رود و به‏ کوههای کوتاهی می‏رسد که در پای کوههای بلندی قرار گرفته‏ اند. بر همین رشته کوههای کوتاه است که در طرف مغرب به‏ قلعه گردکوه و در طرف شرق شهر دامغان قلعه‏های مهرنگار و منصوره کوه ساخته شده است. کوههای آستانه پرآب و دامنه‏های آن چمن‏زار و اغلب‏ دارای ذهاب زیاد است آب چشمه علی با این جمع می‏شود و تشکیل رودخانه کوچکی می‏دهد که به شهر دامغان می‏آید بر ساحل یسار رودخانه-یعنی طرف شرقی آن در دشت آهوانو دو کوه منفرد است که بر قلعه کوه غربی آن قله مهرنگار(مهرین) و بر قله کوه شرقی آن قلعه منصور کوه واقع است.
دیگر از قلعه‏های اسماعیلیه در دامغان منصور کوه و کوه‏ مهرنگار است که در نزدیکی دهکده آهوانود و سلسله کوههای‏ شمالی نزدیکی چشمه علی است.»
قلعه مهرنگار در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی منصور کوه‏ و قلعه گردکوه در فاصله حدود 20 کیلومتری جنوب غربی‏ منصورکوه جزء قلعه‏های معروف و مهم کوهستانی این منطقه‏ هستند.
تاریخچه قلعه
در منابع تاریخی از تاریخ و بانی اولیه قلعه اظهار بی‏اطلاعی‏ شده است در این منابع فقط به حمله به این قلعه که در تسخیر اسماعیلیان بوده است اشاره شده است.از این مکتوبات چنین‏ اسنتتاج می‏شود که تاریخ ساخت این قلعه قبل از اسماعیلیان‏ بوده است. ابن اسفندیار در تاریخ طبرستان نوشته است که در سال 500 هجری قمری قلعه‏های استوناوند و منصورکوه دامغان‏ در تصرف اسماعیلیه بوده است در این سال«ملاحده»  از منصورکوه به دامغان آمدند. قجعز نامی با آنها به جنگ برخاست‏ و بسیاری از آنها را کشت. «اسپهبد حسام الدوله شهریار بن قارن،نخستین امیر باوندیه‏ ظاهرا ضمن تبعیت از سلجوقیان نواحی دامغان را اداره می‏ کرد و این امر با شروع دعوت اسماعیلیه نزاریه توسط حسن‏ صباح که بنا به روایات بعد از مراجعت از مصر سه سال دامغان‏ را اقامتگاه قرار داد، مصادف بود. قومس به عنوان یکی از مراکز عملیاتی این فرقه در دوران سلاجقه شهرت یافت و قلاع‏ گردکوه در 18 کیلومتری مغرب و منصورکوه در 18 کیلومتری‏ شمال غربی دامغان در ردیف الموت، از مواضع مستحکم آنان‏ به شمار می‏رفت.
بنا بر اقوال اشاره شده مشخص می‏شود که قلعه منصور کوه همراه قلعه گردکوه بطور مشابه دستخوش اتفاقات تاریخی‏ گشته و سرنوشت این دو قلعه با هم همراه بوده است. بنابراین‏ به نظر می‏رسد که این قلعه توسط طرفداران حسن صباح (فرقه‏ اسماعیلیه) همراه قلعه گردکوه در اوایل قرن پنجم به تسخیر اسماعیلیان درآمده است. آنچه مسلم است این دو قلعه در تصرف اسماعیلیه بوده‏ و چنانکه ابن اسفندیار می‏نویسد، طرز دست یافتن اسماعیلیه‏ بر این دو قلعه (منصورکوه و مهرنگار) بر ما مجهول است‏ اینقدر اطلاع داریم که ملک شاه غازی (511 تا 534 هجری‏ قمری) از ملوک مازندران این قلعه را به قهر از اسماعیلیان‏ گرفته است و پس از آنکه کار دولت شاه غازی رستم به نظام‏ رسید، خوارزمشاه اتسز قاصدی را فرستاد و از او برای دفع غزان کمک خواست. شاه غازی مدد فرستاد. با غزان جنگ کردند. از امرای غز طوطی یک نزد شاه غازی فرستادند که:سلطان سنجر دشمن تو بوده، ما او را گرفته‏ایم، با ما اتفاق کن تا دو دانگ‏ خراسان را به تو دهیم و به طرق رویم و هر ملک را فتح نمائیم‏ دو دانگ از آن تو باشد. شاه غازی به سخن غزان التفات نکرد. از گیل و رویان و لارجان و مازندران و کبود جامه و استرآباد و قطران سی هزار مرد جمع کرد و به دهستان روی نهاد و غزان نزد او فرستادند که سلطان سنجر از سی فرسنگی خوارزم‏ گذشته است تو زحمت مکش و به حال خود باش تا حدود نیشابور را به تو مسلم داریم و بسلامت باز گرد. اصفهبد شاه‏ غازی رستم به سخنان ایشان التفات نکرد و گفت من به نیت‏ غزا آمده‏ام بازنگردم و برفت.تا هر دو لشگر به هم رسیدند و مصاف دادند.غاقبت،غزان غالب آمدند و هزیمت بر اهل‏ طبرستان افتاد. یک هزار مرد کمابیش بیرون رفتند. باقی همه‏ تلف شدند. چون این احوال معلوم شده ملک شاه غازی رستم‏ با لشگر خود به پای قلعه نهربن(مهربن) و منصور کوه رفتند و هشت ماه محاصره کرد و مستخلص گردانید و تمامیت ولایت‏ دامغان و بسطام را به تصرف دیوان خود درآورد و به قهر از اسماعیلیه گرفت.» (12) بعد از آن پسر شاه غازی به زخم فدائیان اسلام (اسماعیلیان) کشته شده و این خصومت سالها تداوم داشت.
«خواجه رشید الدین و طواط، دبیر خوارزمشاه درباره فتح‏ این قلعه قصیده‏ای در خدمت شاه غازی سروده است که این‏ اسفندیار در تاریخ طبریستان مکتوب کرده است. وقتی به این مسئله ببیندیشیم که شاه غازی رستم با دوازده‏ هزار مرد یا اگر اغراق نباشد با نصف آن هشت ماه دو قلعه‏ منصور کوه و مهرنگار را محاصره کرد تا توانسته بر محصوران‏ غلبه کند، پافشاری و استقامت آنها قابل توجه است.به نظر می‏ رسد که از طرف ساکنان گردکوه که بیش از قریب سه فرسخ‏ فاصله نیست به محصوران مهرنگار کمک می‏رسیده است زیرا در این مدت گردکوه به حال خود باقی بوده.»
قلعه دیگری که اسماعیلیان در زمان اوج‏گیری قدرت‏ خود متصرف شدند گردکوه بود. این قلعه را در قدیم الایام‏ گنبدان دژ می‏گفتند و بصورت یک عمارت مخروبه درآمده‏ بود در سال 429 هـ.ق.اندک تعمیراتی در آن انجام شد. آنگاه‏ سلطان برکیارق این قلعه را به امیر داد و حبشی بن آلتونتاش‏ واگذار نمود و پس از آن قلعه مزبور بدست رئیس مظفر افتاد و رئیس نیز ضمن انجام تعمیرات اساسی در آن دژ را به نزاریان‏ داد. (14) از آنجا که گردکوه در فاصله حدود 18 کیلومتری جنوب‏ غربی قلعه منصورکوه قرار دارد، همواره رابطه بسیار نزدیکی‏ بین اتفاقات تاریخی قلعه منصورکوه با قلعه گردکوه وجود داشته است.
ویژگیهای معماری مجموعه منصورکوه
مجموعه منصورکوه از برجهای استوانه‏ای شکل، نیم‏ استوانه، استوانه‏ای دوبل، بر جهای استوانه‏ای دو طبقه، پله‏های‏ بلند بارو و دیوار، راههای زیرزمینی، بناهای مکعب شکل در داخل مجموعه؛ و برجهای صخره‏ای تشکیل شده است که در ترکیب با هم دژ مستحکم و غیر قابل نفوذی را در برابر تهاجم‏ دشمنان بوجود آورده است. در این قلعه بالاترین درجه مهارت در معماری قلعه‏سازی‏ از لحاظ استفاده از زمین و عوارض طبیعی آن برای بالا بردن‏ قدرت دفاعی قلعه و مستحکم شدن آن بکار رفته است.
این قلعه از جمله دژهای کوهستانی است که در دامنه و خط الرأس منصورکوه واقع شده است این کوه از طرف شمال‏ و شمال غربی با شبی تند حدود 30 تا 50 درصدی به دشت‏ پائین دست خود ارتباط دارد.از طرف جنوب صخره‏ای مرتفع؛ و غیر قابل عبور،دشت جنوبی کوه را به خط الرأس قله می‏ رساند.از صخره جنوبی هر گونه امکان دسترسی دشمن به‏ دژ غیرممکن است.تنها راه رسیدن به قلعه و دسترسی دشمن‏ ،به قله و خط الرأس کوه از طرف شمال و شمال غرب است‏ .امکان دستیابی دشمن به کوه از این جهت توسط برجها و باورهای قلعه مسدود کشته است. بناهای قلعه توسط مصالحی چون سنگ،ملات ساروج، آجر،آهک؛و چوب درخت اورس که در کوههای منطقه وجود دارد بنا شده است.
برج چهل خانه(برج سفید)
مهمترین و آخرین بنای حصار و دژ منصور کوه، در مرتفع‏ ترین نقطه استقرار، مجموعه برج استوانه‏ای شکل عظیمی است‏ که در قسمت شمال شرقی کوه و بر روی صخره سنگی بنا شده است. «در طرف شمال شرقی قلعه، برجی مدور دیده‏ می‏شود که برج چهل خانه معروف است.این برج از عظمتی‏ فوق العاده برخوردار بوده و نظیر چنین برجی در گرد کوه مشاهده‏ نگردیده و در ساختمان آن از سنگ و ساروج و چوب استفاده‏ شده است.
علت نامگذاری برج چهل خانه بر ما مجهول است. شاید برج در ابتدا چهار خانه بوده و سپس در افواه اهالی به چهل‏ خانه تبدیل شده است.برج چهل خانه در بین اهالی منصور آباد به برج سفید نیز مشهور است. قطر استوانه‏ای برج 17 متر و ارتفاع آن در بلندترین نقطه به 19 متر می‏رسد. راه ورودی‏ برج از مجموعه و قلعه جدا شده است. ساختمان داخلی برج‏ دو طبقه است. دیوارهای خارجی به ضخامت 2 متر و ضخامت‏ دیوارهای داخل 80 سانتیمتراست.(تصویر شماره 8 تا 12) فضای داخلی برج دو طبقه و به چهار قسمت تقسیم شده است. ورودی برج از دامنه کوه توسط راه‏پله‏ای بر روی صخره‏ است که به طبقه دوم می‏رسد ورودی این برج توسط پله‏هایی‏ به عرض 1 متر،به طبقه پائین دسترسی دارد.سقف‏های برج به‏ واسطه رطوبت باران و پوسیدن چوبهای اورس تخریب شده‏ است.در دیوار اصلی برج پنجره‏هایی مستطیل شکل به ابعاد 60*20 سانتیمتر تعبیه شده است. مصالح دیوار برج سنگ و ملات ساروج است که از دو طرف(داخل و خارج)با اندود ملات ساروج با مدل دوار 65 سانتیمتر و ضخامت 3 تا 5 سانتیمتر پوشیده شده است. پنجره‏ها از داخل بنا تا ابعاد 200*100 سانتیمتر عریض‏تر شده است تا در مواقع حمله دشمن از آن‏ برای تیراندازی استفاده شود. برج چهل خانه در حقیقت یک کاخ برای صاحب و حاکم‏ اصلی قلعه به حساب می‏آید.جدا شدن این قلعه از بقیه‏ مجموعه بیانگر این واقعیت است که حاکم اصلی دژ تمامی‏ تمهیدات امنیتی را برای خود و نزدیکان خاص منظور کرده است.
از طرفی از احتمال خیانت دژنشینان در شب مصون بوده‏ و از طرف دیگر در صورت حمله دشمن و فتح مجموعه قلعه‏ تسخیر این برج غیر ممکن بوده است.در پلان مجموعه‏ روبروی پله ورودی این برج مکانی در قله کوه و مشرف به‏ پله‏های ورودی به عنوان مکان استقرار نگهبانان بویژه در شب‏ بوده است تا تنها راه دسترسی به درب ورودی برج چهل خانه‏ تحت کنترل شدید باشد.از سوی دیگر نگهبانان ویژه داخل‏ برج نیز که در بام برج مستقر بوده‏اند امکان هرگونه تعرض‏ غافلگیرانه به این برج را از بین برده است.
تزئینات و زیبایی این قسمت از قلعه نسبت به تمامی ابنیه‏ آن سرآمد است.نوارهای اندود دورانی دور برج که خاک و آهک استفاده شده در ملات آن رنگهای متفاوت ولی هارمونیک‏ دارد زیبایی بیرونی برج را تشدید کرده است. اهالی منصور آباد این برج را به لحاظ زیبایی بیشتر آن‏ نسبت به بقیه مجموعه برج سفید می‏نامند. این برج و مجموعه‏ آن از آثار ارزشمند معماری قلعه‏سازی کوهستانی ایران است‏ که در حال تخریب و انهدام است و لازم است مسئولین امر نسبت به مرمت و احیاء آن همت گمارند
ادامه دارد…..
پژوهشگران : سید حسن شاهچراغی، ملیحه بناییان

مجموعه مقالات دامغان شهری بر فراز آسمان –  گویش مردم دامغان

مجموعه مقالات دامغان شهری بر فراز آسمان – اقلیم دامغان

مجموعه مقالات دامغان شهری بر فراز آسمان – مسجد تاریخانه دامغان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین خبر ها
تبلیغات شما
بانک نرم افزار ایران 94.03.18
بانک نرم افزار ایران
دکتر خادمیان
تبلیغات سایت خبری دامغان نیوز
http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/picdamghannews.jpg http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/DamghanGraphy94.jpg http://www.damghannews.com/wp-content/uploads/saasp-damghan.jpg
آمار سایت